میگرن قاعدگی: سردردهای قبل ، حین و بعد از پریود


میگرن قاعدگی ، سردرد
منبع تصویر: INSTAGRAM / THEHELIXCLINIC

میگرن قاعدگی: سردردهای قبل ، حین و بعد از پریود

هنگامی که زن شروع به چرخه قاعدگی می کند ، تغییرات هورمونی زیادی را تجربه می کند. این فقط قبل از پریود اتفاق نمی افتد بلکه گاهی در طول چرخه قاعدگی و بعد از آن نیز ادامه می یابد. بنابراین ، اگر در تمام این مراحل سردرد دارید ، تنها نیستید.

قبل از پریود ، میگرن قاعدگی یکی از علائم برجسته PMS است. بنابراین ، این سردردها هنگامی رخ می دهد که بدن شما دچار تغییر در سطح پروژسترون و استروژن شود. وقتی نوعی در سطح این دو هورمون وجود دارد ، انتقال دهنده های عصبی در مغز تحت تأثیر قرار می گیرند و منجر به سردرد می شوند.

تقریباً در دوره قاعدگی شما دو نوع سردرد دارید – میگرن قاعدگی و سردرد هورمونی. اگرچه هر دو سردرد به دلیل تغییرات هورمونی در بدن رخ می دهد ، اما علائم آنها ممکن است متفاوت باشد.

میگرن قاعدگی و سردرد هورمونی

شدت سردرد هورمونی از خفیف تا متوسط ​​است اما یک درد آزار دهنده است. به همین دلیل باعث ایجاد احساس ناخوشایند می شود. اما در فعالیت های روزمره شما مانعی ایجاد نمی کند. در حالی که ، میگرن قاعدگی غیرقابل تحمل است و اتفاقاً حدود 60 درصد از زنان در سراسر جهان تحت میگرن قاعدگی قرار می گیرند. افرادی که به حملات میگرنی مکرر مبتلا می شوند ، در دوره های قاعدگی بیشتر مستعد ابتلا به این نوع میگرن هستند.

در طی میگرن قاعدگی ، فرد قبل از شروع درد ضربان دار ، چراغ های چشمک زن ، خطوط زیگزاگ یا سایر تجارب حسی را تجربه می کند. این فعالیت های روزمره شما را مختل می کند زیرا شما قادر به باز کردن چشمان خود ، فکر یا حتی کار نیستید. میگرن قاعدگی غالباً با تهوع ، استفراغ ، حساسیت به نور شدید و صدا همراه است.

دارو

بسته به شدت میگرن قاعدگی و سردرد هورمونی ، اولین خط دفاعی شما مسکن های بدون نسخه است. آنها اغلب برای تسکین درد و التهاب کاملاً مثر هستند. برخی از داروهای برجسته شامل ایبوپروفن ، ناپروکسن سدیم ، آسپیرین و استامینوفن هستند.

کافئین

نوشیدن نوشیدنی های کافئین دار برای درمان سردردهای هورمونی بهتر است. کافئین همچنین یکی از مواد اصلی در برخی از داروها برای کنترل سندرم قبل از قاعدگی در زنان است. حتی خوردن شکلات ناراحتی سردرد هورمونی را برطرف می کند. با این حال ، باید در مصرف کافئین دقت کرد زیرا اعتیاد آور است و کافئین بیش از حد به شما مشکلات دیگری مانند بی خوابی می دهد. قطع ناگهانی کافئین پس از پریود می تواند شما را دچار سردرد ترک کند.

هورمون درمانی

اگر میگرن قاعدگی شما حتی پس از مصرف داروهای فوق الذکر ادامه یافت ، ممکن است نیاز به انجام هورمون درمانی داشته باشید. انجام این روش درمانی قبل از چرخه قاعدگی به حفظ تعادل هورمون ها کمک می کند. گاهی اوقات پزشکان همچنین ممکن است از شما بخواهند برای رفع عدم تعادل هورمونی از مکمل های استروژن استفاده کنید. علاوه بر درد میگرن اگر با میگرن قاعدگی دچار استفراغ شدید یا حالت تهوع می شوید ، از پزشک خود در مورد داروهای تجویز شده ضد تهوع سوال کنید.

تمرینات آرامش

همچنین می توان در این مرحله از ماه یوگا ، مدیتیشن و تنفس عمیق انجام داد. همه این روش ها باعث شل شدن عضلات ، کاهش استرس و کاهش علائم سردرد می شوند.

استراحت کافی

همچنین یکی از بهترین راه های مقابله با سردرد است. گاهی اختلالات خواب منجر به سردرد می شود. سعی کنید هر شب هفت تا نه ساعت خواب بی وقفه داشته باشید.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>