ورزش هوازی ممکن است به رفع علائم مربوط به دیالیز کمک کند: مطالعه

[ad_1]

ورزش هوازی
منبع تصویر: INSTAGRAM / VICKYLECLAIRE

ورزش هوازی ممکن است به رفع علائم مربوط به دیالیز کمک کند

یک مطالعه جدید نشان می دهد که ورزش های هوازی ممکن است چندین علائم مرتبط با همودیالیز را که بیماران مبتلا به نارسایی کلیه تجربه می کنند کاهش دهد. این نشان داد که ورزش هوازی چندین علائم مرتبط با همودیالیز ، از جمله سندرم پای بی قرار ، علائم افسردگی ، گرفتگی عضلات و خستگی را کاهش می دهد. محقق دانشگاه منیتوبا ادعا كرد كه به نظر می رسد كمتر از 20 تا 30 دقیقه ورزش هوازی دو تا سه بار در هفته باعث بهبود چندین علامت شایع در افراد تحت همودیالیز می شود و آنها را بهتر می كند.

همودیالیز روشی است که برای پاک سازی خون از دستگاه دیالیز و فیلتر مخصوصی به نام کلیه مصنوعی یا دیالیزر استفاده می شود.

“ما دریافتیم كه به نظر می رسد كمتر از 20 تا 30 دقیقه ورزش هوازی دو تا سه بار در هفته باعث بهبود چندین علامت شایع در افراد تحت همودیالیز می شود و آنها را احساس بهتری می كند. مطالعات دقیق بسیار خوبی انجام شده است كه به نظر می رسد در مورد تأثیر ورزش بر علائم در افراد تحت همودیالیز ، و مطالعات بزرگتر که از ابزار اندازه گیری استاندارد استفاده می کنند برای کمک به ما در تعیین تأثیر ورزش بر علائم شایع در این بیماران به وضوح بیشتری مورد نیاز است “، محقق گفت Clara Bohm ، از دانشگاه مانیتوبا در کانادا.

به گفته این تیم ، انجام همودیالیز برای درمان نارسایی کلیه آنها همیشه این علائم را کاهش نمی دهد و گاهی اوقات می تواند برخی علائم را بدتر کند. نکته مهم ، افرادی که همودیالیز دریافت می کنند ، متذکر شده اند که یافتن روش های درمانی موثر برای علائم مربوط به همودیالیز باید از اولویت های تحقیق باشد.

برای این مطالعه ، که در مجله بالینی انجمن نفرولوژی آمریکا منتشر شد ، تیم تحقیق در ادبیات پزشکی جستجو کردند و تمام مطالعات مربوط به بررسی تأثیر ورزش هوازی بر علائم مربوط به دیالیز را تجزیه و تحلیل کردند.

در این جستجو 15 کارآزمایی تصادفی کنترل شده کشف شد که در مطالعات مختلف سندرم پای بی قرار ، اختلال خواب ، علائم اضطراب و افسردگی ، گرفتگی عضلات و خستگی مشاهده شده است.

این محقق گفت: بسیاری از علائم مربوط به همودیالیز وجود دارد که تأثیر ورزش در آنها مورد مطالعه قرار نگرفته است و بیشتر افرادی که در آزمایشات منتشر شده شامل مردان با عملکرد فیزیکی نسبتاً بالا بودند.

بوم گفت: “مطالعات آینده باید شامل افرادی با ویژگی های متنوع ، به ویژه زنان بیشتر ، افراد مسن و افرادی که وضعیت عملکرد پایین دارند ، شود تا ببیند آیا ورزش تأثیرات مشابهی دارد یا خیر.”

(با ورودی های IANS)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>